מידע על סיור סליחות בירושלים
לוגו טיולי דורון - דף הבית

טיולי דורון
המומחים בהפקת תוכן חוויתי ואיכותי בירושלים
לפרטים התקשרו: 02-5619955

 

מידע על סיורי סליחות בירושלים

דף הבית >> סיורים וטיולים בירושלים >> המלצות לטיולים בירושלים >> הכל על ירושלים - All about Jerusalem >> מידע על סיורי סליחות בירושלים
סיור סליחות בירושלים
מהו באמת סיור סליחות בירושלים?  לפני זה קצת רקע מקדים: במסורת היהודית המפוארת ישנו מנהג עתיק, להתכונן לקראת הימים הנוראים (יום כיפור וראש השנה) שבהם נקבעים הגורלות. נהוג שבקהילות הספרדים מתחילת חודש אלול, א באלול ועד יום הכיפורים ב10 בתשרי מתכנסים בבתי הכנסת לפני תפילת שחרית לאמירת הסליחות, גם אצל האשכנזים משקימים לאמירת הסליחות רק שלא מתחילת חודש אלול, אלה נהוג לאמר את הסליחות 10 ימים בלבד. מכיוון שבין ראש השנה ויום כיפור (10 ימים) יש יומיים של ראש חודש ו2 שבתות שבהן לא אומרים את הסליחות הקדימו את תחילת אמירת הסליחות למוצ"ש הראשון שלפני ראש השנה. כך יוצא שיהיו להם לפחות 10 ימים לאמירת הסליחות. מדוע הספרדים 40 יום והאשכנזים רק 10? על זה נכתבו בדיחות רבות, כמובן שהאשכנזים טוענים שהספרדים חוטאים הרבה יותר ולכן צריכים 40 יום, כנגד יטענו הספרדים שהתפילות האשכנזיות בלתי נסבלות שאפילו המלאכים בשמיים ויתרו להם והורידו את התקופה ל10 ימים בלבד. 

מחפשים סיור סליחות?
סיורי סליחות בירושלים

אבל מהוא באמת סיור סליחות בירושלים?
עדיין לא ענינו על השאלה!
בעבר (עד תחילת שנות ה-2000) לפני שסיורי הסליחות הפכו להיות שם דבר ולמשוך אלפי מטיילים בכל ערב נהגנו להתחיל את הסיור בשעה 2:00 לפנות בוקר ולהסתובב בין בתי הכנסת הקטנים שבשכונת נחלאות וסביבתה. עקבנו אחרי גבאי בית הכנסת שצועק כמו במחזה בוסטן ספרדי "ס ל י ח ו ת"  "קומו לעבודת הבורא. . . " והרגשנו שזכינו להיות חלק מהעולם שהלך ונעלם לו, אותו הדור של פעם. עם הזמן התפתחה התופעה המבורכת של סיורי הסליחות בירושלים והשכונות הקטנות שליד שוק מחנה יהודה לא יכלו לעמוד בעומס וכצפוי המנהג יצא מפרופורציות והסב סבל רב לתושבים ולמתפללים בבתי הכנסת שכבר מרוב מטיילים לא ראו את החזן, אז הבנו שחייבים לשנות כיוון ולהצליח ליצור סיור סליחות בירושלים שגם יספק את החוויה וגם לא יפגע בתושבים, שכנינו ובני משפחותנו (המדריכים הירושלמים), במקביל יצא חוק חזר עירוני שאוסר להיכנס לשכונות בקבוצות אחרי השעה 23:00 ועד הבוקר, מה שסגר סופית את הטיולים של פעם והעביר את החוויה כולה לאתר שמסוגל לספוג את הכמויות של עולי הרגל, העיר העתיקה.

אז מה עושים בסיור סליחות בעיר העתיקה שאלנו את עצמנו? אין בתי כנסת פתוחים כמו בנחלאות, האווירה שונה... וכך בחיפושים בסיורים בירושלים הגענו חזרה למסורת האמיתית שרק נדדה לשכונת נחלאות אבל מקורה בעיר העתיקה, סליחות בכותל ובעיר העתיקה בירושלים. מה הכוונה "רק נדדה לשכונת נחלאות" פתאום נזכרנו שכל הסיפורים היפים על התנור השכונתי, הקימה לסליחות שמספר עלייה יעקב יהשוע בספרו ילדות בירושלים הישנה, הגבאי שמשכים את כולם, הכל במקור מהעיר העתיקה ורק נדד לנחלאות עם תושבי הרובע היהודי שעברו לשכונות החדשות של פעם (נחלאות). 

לאחר שהבננו שחזרה למסורת זה תמיד דבר טוב, התחלנו לפתח סיורי סליחות בירושלים באווירה המיוחדת של העיר העתיקה, בסיורים אלו אנו סופגים את תחושת הסתיו הירושלמי עם האוויר המשובח, מרגישים מהי עלייה לרגל של אלפי אנשים שנוהרים לכותל המערבי ואנחנו בתוכם, נהנים מהלילות הקסומים עם הנופים הכי יפים וכמובן ששומעים הכל על מנהגי הסליחות, סיפורים ירושלמים וסיפורי עם, זה הזמן גם להתבונן פנימה ובתחושות אדירות לפתוח את המחשבה ולהיזכר שעוד רגע תחילת השנה החדשה, איך היינו רוצים שתיראה? מה לא עשינו טוב? במה חטאנו?
בסיור עוברים בסמטאות הרובע היהודי, בין בתי הכנסת השונים (לא נכנסים הם סגורים), בנופי הלילה, צופים מהגגות ותצפיות שונות על העיר ומסיימים בכותל המערבי, שם בשעה 00:00 בערך מתחילה אמירת סליחות המונית, מניינים מניינים נאספים ומתחילים בסדר הסליחות בנוסחים שונים. ואנחנו מלאי אווירה וקסם נכנסים לתוך זה.


איך מארגנים סיור סליחות לקבוצה?
הנה כמה טיפים חשובים:

1. ככל שתקדימו לארגן כך תזכו במדריך טוב יותר, מדוע? בגלל שיש ביקוש אדיר והמדריכים הטובים ביותר נתפסים ראשונים!

2. נסו לא להגיע בימי חמישי בערב, נכון שזה מה שתכננתם אבל יחד איתכם כל עם ישראל, אם כבר חמישי בערב, נסו בתחילת התקופה (בשבועיים הראשונים של חודש אלול) ואם לא פשוט תתכוננו להמוני אנשים, חוויה מיוחדת בפני עצמה.
 
3. אם ההדרכה חשובה לכם, אל תתפשרו! אחד הגורמים שיקבעו אם תחזרו הבייתה עם חוויה טובה ובלתי נשכחת או חוויה שתרצו לשכח ולא תצליחו זה המדריך/כה אל תתפשרו על מדריך לא מוכר או ללא המלצות בדוקות!

4. הגודל כן קובע! במיוחד בסיורים אינטימים לילים שמסביבנו המוני אנשים גודל הקבוצה קובע! קבוצה של יותר מ30 איש כבר הופכת להיות סיפור מסובך יותר למדריך, מעל 35 איש זה מתכון בטוח לכישלון או לפספוס מהותי של ההדרכה! אם המדריך / הארגון שפניתם אליו מסכים לקחת קבוצה גדולה יותר כנראה שההדרכה לא חשובה להם וזו מנורת אזהרה!

5. אל תתעללו בחברים שלכם, ניתן להתחיל סיור סליחות בשעה 21:00 ולסיים ב00:00 בכותל, זה מספק את החוויה. אין טעם לגרור את כולם עד הבוקר (לבתי הכנסת בנחלאות כבר אסור להיכנס בקבוצות). סיור אורך בין 3-4 שעות.

6. חשוב לארגן את הסיור באופי הקבוצה שלכם, ספרו לנו מי אתם ואנחנו נעזור לכם להתאים את המדריך / המדריכה או בכלל סיור סליחות עם שחקן.

אז שיהיו לכם חגים שמחים, 
אנחנו פה נשמח לתת לכם שירות ולארגן עבורכם את החוויה בירושלים
לפרטים: טיולי דורון 02-5619955
או מלאו טופס ונחזור אליכם בהקדם!
מלאו טופססליחות בירושלים

סיור סליחות בירושלים


> סיור סליחות עם מדריך בירושלים
> טיול סליחות בירושלים לקבוצה
> סיורי סליחות עם שחקנים
 

טיולי דורון ממוקמים ברחוב דרך הגפן 75, ת.ד. 15473 ,בית זית, ישראל. טלפון: 02-5619955.
פקס: 153-2-5619955 , www.DoronTours.com אי-מייל: info@DoronTours.com
 
לייבסיטי - בניית אתרים