פטרה - טיולים לירדן - Petra - מידע
  טיולי דורון
ארגון והדרכת טיולים לירדן
מתאים לקבוצות ולקהל הרחב        
   

טיולים לירדן לקהל הרחב
 שם הטיול  מועד הסיור  הערות
עבורו אל הטיולים בירדן לקהל הרחב    

פטרה - Petra -البتراء
פטרה, הסלע האדום, טיולים בפטרה, טיול בירדן 

מיקום: מול מושב פארן, בין ים המלח למפרץ אילת כ25 ק"מ מזרחית לערבה
זמן באתר: בד"כ יום שלם מהבוקר עד הלילה, אפשר יותר או פחות
מאיזה טיול: כל הטיולים הקלאסיים ואפשר לשלב בטיולי קניונים

 
>  עברו למידע על טיול בפטרה באתר החדש שלנו

השם פטרה משמעותו סלע ביוונית. פטרה היא עיר נבטית שכמעט כל מה שנשאר ממנה מתקופת הנבטים זה קברים אדירים החצובים בסלע האדום (אבן חול) ומכאן הכינוי שידוע שלה "הסלע האדום" היא האתר הכי פופולארי בטיולים למדינת ירדן ובחודש יולי 2007 נבחרה פטרה ביחד עם הפירמידה של גיזה, החומה הסינית,הקוליסיאום, המאצ'ו פיצ'ו ועוד אתרים להיות אחת משבעת פלאי עולם החדשים! הטיול בפטרה אפשרי בכל עונות השנה, בחורף יתכנו שלגים ובקיץ חם מאוד. האתר ממוקם בשולי הכפר "ואדי מוסא" והכניסה לאתר בתשלום (לא זול בכלל). בכפר יש בתי מלון רבים ואכסניות בכל הרמות, כמו כן הכפר מתבסס על התיירות ואפשר למצוא שם גם בתי קפה ובארים הפתוחים בלילה. מומלץ לטייל בפטרה משעות הבוקר המוקדמות ועד החשכה, מי שיכול כדאי לקנות כרטיס ליומיים וללכת לאתרים נוספים יש המון מה לראות!

החוקר המערבי הראשון שגילה את פטרה היה לודוויג בורקהארד השוויצרי, שבא ב- 1812 וחקר את הארץ ובעיקר את מזרח הירדן, הוא התאסלם והשקיע המון בלימודי אסלאם וכך הצליח להיכנס לפטרה בשם בדוי באחד המוסלמים המבקרים באזור. 

מאז עוררה פטרה התעניינות רבה בקרב החוקרים והסקרנים שהתחילו למצוא דרכים להגיע ולראות.
החפירות הארכיאולוגיות המסודרות בפטרה התחילו בשנות ה - 50 ואפשר לומר שעדיין רב בה הנסתר על הגלוי ואפילו הזיהוי של האתר עם פטרה הנבטית מוטל בספק ע"י חוקרים רבים שחושבים שמדובר בעיר רקם המקראית.

חלק מהאתרים המרכזיים בפטרה הם:
הסיק - נקיק טבעי החתור באבן הגיר האדומה באורך של 1.2 ק"מ וגובה קירותיו כ70-100 מטר, ההליכה בסיק עוצרת נשימה, דרך מקדשים נבטים עתיקים ושלל הפתעות מגעים לקטע המרשים ביותר בסיק, לראות את החזנה המוארת בין הקירות החשוכים של הסיק. 

 
החזנה - המבנה המפואר והמרשים ביותר (לדעת הרוב) בפטרה, חזנה פירושו אוצר, והמקומיים קוראים למקום גם חזנת פרעון = אוצר פרעה. הבדויים שראו את התעניינות אנשי המערב במונומנט זה חשבו לעצמם שבכד שלמעלה (האורנה) ישנו אוצר גדול! לכן עשו מאמצים רבים לפתוח אותו וכיום הוא מצולק מיריות רובים ונסיונות כושלים לפתוח אותו. גובהה כ40 מטר ורחבה 25 מטר,בחזית ניתן להתרשם מסגנונות אדריכלים מגוונים ביותר, בהחלט מראה מרשים.

התיאטרון - רבים יופתעו לגלות שבמרכז עיר המתים (בית הקברות) נמצא תיאטרון ענק ובו נכנסו בעבר כ8,000 איש! ההנחה היא שהתיאטרון שימש את הנבטים בפולחן המתים וקירבתו לחזנה מרמזת על קשר אפשרי בין האתרים. על התיאטרון ניתן לצפות מלמעלה או להיכנס לתוכו, שימו לב שלא כמו בכל תיאטרון רומי רגיל הכניסה מצד הבמה, זאת בגלל שרובו חצוב בסלע ואי אפשר לחצוב כניסה מתחת לאדמה.

הא-דיר -
לאחר טיפוס של בערך 750 מדרגות חצובות בסלע נגיע אל המונומנט הכי גדול בפטרה, הא-דיר. פירוש שמו הוא המנזר, וזאת בגלל שבעבר צליינים חרטו עליו צלבים והמקומיים הניחו שמדובר במנזר או אתר נוצרי. כמובן שהאתר אינו קשור לנצרות. גובהו 44מ' ורוחבו 47מ' ההרגשה שמקבל העומד מתחתיו לא ניתנת לתיאור במילים, פשוט צריך להגיע. מי שיגיע עם מדריך יכול לבקר בערוצון קטן שנמצא באזור ובו תבליט של אדם ושני גמלים.החלק הנוסף של הביקור בא דיר הוא הליכה לתצפית. ממקום זה רואים את הערבה ואת החממות של מושב פארן ואפשר להתחבר לסיפורי הנסיונות של ההרפתקנים הישראלים כמו מאיר הר ציון להגיע לפטרה.
 
בפטרה אפשר לטייל לפחות יום שלם אם לא יומיים ויש עוד עשרות אתרים חשובים ומעניינים, בעמוד זה הבאתי תאור קצר של חלק קטן מהמגוון, בפטרה אפשר לטייל לבד או עם ספר או עם מדריך מקומי, אני כמובן אמליץ על מדריך ישראלי שיודע לחבר את הנראה בשטח למה שאנחנו מכירים מהארץ, חבל להגיע כל כך רחוק ולפספס את ההסברים.


> ראו את פטרה בחזיון תלת מימדי!
> עברו להצעות לטיולים בפטרה
> אולי חיפשתם גם סיורים בירושלים?

 

 

מזג האויר בפטרה:
 


 
פטרה - החזנה, צילום: דורון יושע

טיול לפטרה - התיאטרון

טיולים לפטרה - הא-דיר, ציור דיויד רוברטס

טיול בפטרה - פטרה - ה א-דיר, צילום: דורון יושע

פטרה - קבוצת מטיילים בחנוכה 2010

 

Go Back  Print  Send Page
+ שלח משוב
 

טיולי דורון ממוקמים ברחוב דרך הגפן 75, ת.ד. 15473 ,בית זית, ישראל. טלפון: 02-5619955.
פקס: 153-2-5619955 , www.DoronTours.com אי-מייל: info@DoronTours.com
 
לייבסיטי - בניית אתרים