טיול לירדן - עקבה - מידע
  טיולי דורון
ארגון והדרכת טיולים לירדן
מתאים לקבוצות ולקהל הרחב        
   

המצודה בעקבה, צילום: דורון יושע
המצודה בעקבה, צילום: דורון יושע
עקבה, العقبة :

מיקום: דרום ירדן מול אילת
מאיזה טיול: כל טיול אפשרי
זמן באתר: אפשר לשהות בעיר מספר ימים, לפי הפעילות המבוקשת

עקבה: פרוש השם הוא (דרך) כמו נקב, העיר מונה כ95 אלף תושבים ובה הגישה היחידה של ירדן לים. באזור זה שכנה אילות המקראית והאזור היה קשור בסחר בנחושת שהופקה ממכרות תמנע, שם עבדו גם המדיינים שעברו בעיר. נלסון גליק מציע שפה הייתה עציון גבר שבה בנה שלמה המלך נמל לסחר בנחושת וקבלת סחורה משבא ואפריקה. הנבטים מקימים פה נק' על הדרך לעזה ובשנת 106 הלגיון הX פרטנזיס יורד לפה וכובש את הנק', הנבטים כתגובה מעבירים את הציר לסיני בואדי פיראן.
 
בימי הבינים היה פה מבצר וכיום שרידי המבצר הם ממלוכים מהמאה ה14, המקום הופך לנק' חשובה בדרב אל חג' מקהיר למכה ובירידות במעלה אילת רואים את שרידי הדרך הממלוכית. בעיר יש שדה תעופה ותחבורה ציבורית נחה, תשתית טובה לתירות המתפתחת, חופים יפים, מצה תת ימי, מלונות רבים וגם אכסניות לנהגי מוניות ופשוטי העם, אומרים שעקה של היום היא אילת של שנות ה-70-80.
 
 
הדגל הענק ליד המצודה בעקבה - דורון יושע
צילום: דורון יושע
הדגל הגדול: זהו דגל המרד הערבי של 1917 בו מרדה המשפ' ההאשמית בשלטון הטורקי וקיבלה את השליטה על האזור, הדגל בצבעי האסלאם, בדגל הירדני יש כוכב במשולש האדום והלבן במרכז והירוק למטה. התורן בגובה 137 מ' והגדל הוא 20X40מ' בעמאן יש דגל דומה בתורן של 127מ'.

הים והמפרץ: ים סוף הוא הזרוע המערבית של האוקיינוס ההודי, אורכו כ160 קמ' ורוכבו המקסימלי 24 קמ'. הוא חלק מהשבר הסורי אפריקאי והים עמוק מאוד. בראס מוחמד עומקו יותר מ1.5 קמ' בבת אחת. המים צלולים מאוד וזאת בגלל שהנחלים מסביב אינם מזינים את הים ואם כבר מגיע שיטפון הסחף שוקע במהירות במצולות והמים נשארים צלולים, גורם נוסף הוא מחסור בפלנקטון במים, הים הוא בתוך מדבר שבו החיים מועטים ולכן האלמוגים בים הם כמעיין "נווה מדבר בים" בקרקעית על המצע הסלעי מתפתחות שוניות אלמוגים (אין בפתחי הנחלים ובצפון המפרץ) השונית יוצאת סביבה יפיפיה של דגים צבעוניים במיוחד, חלקם קוצניים וכך הם נצמדים לשונית ויש דקים וארוכים כדי שיוכלו לעבור במחילות השונית, במפרץ יש מספר סוגי כרישים וחלקם אף מסוכנים! החופים הפתוחים נמצאים מהנמל ודרומה לכיוון הגבול, באזור העיר יש חופים מסודרים בתשלום וחלקם למלונות בלבד. 

הגבול עם סעודיה: עם היווסדות המדינה התחילו להשקיע נמל עקבה ששימש שנק' מעבר חשובה לאזור עירק וסוריה, השטח הקטן של הירדנים לא הספיק אפילו לנמל והתחילו להתפתח שיחות בין הירדנים לסעודים בדבר החוף, בסעודיה וירדן באזור המזרחי של ואדי סירחאן יש נאות מדבר רבות ושם נדידת שבטים מקומיים והגבול הפריע לסעודים, בשנת 65 נחתם הסכם נדיר שבו יש ויתורים מכל צד וירדן קיבלה עוד 15 קמ' של חוף ובמלחמת עירק איראן עקבה היתה תחנה עיקרית ליבור אספקה לעירק. סעודיה קיבלה את החלקים שלה בואדי סירחאן, הגבול הזה הוא הארוך ביותר של ירדן כ744 קמ'.

מראה העיר עקבה, אילת של שנות ה80 - צילום: דורון יושע
מראה העיר עקבה, אילת של שנות ה80 - צילום: דורון יושע

 מזג האוויר בעקבה שבירדן:
 

Go Back  Print  Send Page
 

טיולי דורון ממוקמים ברחוב דרך הגפן 75, ת.ד. 15473 ,בית זית, ישראל. טלפון: 02-5619955.
פקס: 153-2-5619955 , www.DoronTours.com אי-מייל: info@DoronTours.com
 
לייבסיטי - בניית אתרים